Workshop național

Mărturisitori în temnițele comuniste – modele de viață pentru generația tânără

Organizatori:

• Departamentul de Teologie Ortodoxă ”Justinian Arhiepiscopul” din Baia Mare
  • Domeniul de studii licență Teologie Ortodoxă Pastorală, Facultatea de Litere, CUNBM, UTCN
  • Domeniul  de  studii  masterat  Teologie  Creștină  și  Spiritualitate  Europeană, Facultatea de Litere, CUNBM, UTCN

Coordonatori responsabili:

• Pr. Conf. univ. dr. Adrian Gheorghe PAUL
  • Conf. univ. dr. Ioan-Mircea FARCAȘ
  • Lector univ. dr. Valerian MARIAN

Coorganizatori:

• Conf. dr. Delia SUIOGAN
  • Pr. conf. dr. Ştefan POMIAN
  • Pr. lector dr. Teofil STAN
  • Pr. lector dr. Vasile BORCA
  • Pr. dr. Cristian-Ioan ŞTEFAN
  • Pr. dr. Ioan-Marius SABOU
  • Lector univ. dr. Eusebiu BORCA
  • Lector univ. dr. Ioan-Claudiu FARCAȘ

Parteneri:

• Episcopia Ortodoxă Română a Maramureșului și Sătmarului
  • ASCOR filiala Baia Mare
  • Fundația ”Arhiepiscopul Justinian”
  • Asociația SSTOR din Baia Mare

În cadrul workshop-ului vor fi prezentate lucrări cu caracter științific de către studenții și masteranzii teologi, sub formă de referate științifice, toate susținute sub coordonarea domnilor și părinților profesori, care și-au dat consimțământul pentru susținerea și prezentarea lor. În urma evaluărilor, se vor premia  trei lucrări științifice, care vor consta în sume de bani și cărți, iar cei care participă vor obține fiecare în parte o Diplomă de participare. De asemenea, studenții care formează Corala ”Sf. Iosif Mărturisitorul” a specializărilor de Teologie Ortodoxă din cadrul Facultății de Litere, C.U.Nord Baia Mare vor susține un concert de colinde tradiționale, în Aula Facultății de Litere, de pe str. Victoriei, nr. 78.

Invitați:

• P.S. dr. TIMOTEI Sătmăreanul – Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe a Maramureșului și Sătmarului
  • Pr. prof. univ. dr. Stelian TOFANĂ – cadru didactic universitar asociat (Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca)
  • Pr. prof. univ. dr. Mihai HIMCINSCHI – cadru didactic universitar asociat (Universitatea 1 Decembrie 1918, Alba Iulia)
  • Pr. dr. Cristian ȘTEFAN – consilier cultural eparhial
  • Arhim. dr. Macarie MOTOGNA – exarh eparhial și starețul Mănăstirii ”Sfânta Ana”, Rohia

Moderatori:

• Pr. Conf. univ. dr. Adrian Gheorghe PAUL
  • Lector univ. dr. Valerian MARIAN

Perioada:

• Luni, 16 decembrie 2019, în intervalul orar 10,00 – 17,00
  • Marți, 17 decembrie 2019, în intervalul orar 14,00 – 17,00

Locația:

• Sala centrului de Cercetare teologică a Departamentului de Teologie Ortodoxă ”Justinian Arhiepiscopul”, de pe str. Crișan, nr. 5-7, Baia Mare, etaj II
  • Aula Magna a Facultății de Litere, str. Victoriei, nr. 78

Participanți:

• Studenți și masteranzi de la specializările: Teologie ortodoxă pastorală (nivel licență) și Teologie creștină și spiritualitate europeană (nivel masterat)

Invitați speciali:

• Ansamblul Folcloric Studențesc NORD al C.U.Nord Baia Mare
  • Corul bărbătesc ”Sf. Ioan Damaschinul” al Departamentului de Teologie Ortodoxă ”Justinian Arhiepiscopul”, din Facultatea de Litere, C.U.Nord Baia Mare
  • Ansamblul Folcloric al Asociației ASCOR, filiala Baia Mare

Întreaga manifestare cultural-științifică se susține cu prilejul împlinirii a 30 de ani de la căderea regimului comunist din România, și este organizată cu binecuvântarea Presfințitului Părinte IUSTIN, Episcopul Maramureșului și Sătmarului.