Workshop național

„Chipul autentic al satului în Maramureșul voievodal:
tradiție și identitate românească”

15-16 mai 2019

Parteneri:

• Universitatea Tehnică, Cluj-Napoca
  • Centrul Universitar Nord, Facultatea de Litere, Baia Mare
  • Episcopia Ortodoxă Română a Maramureșului și Sătmarului, Baia Mare
  • Domeniul de Teologie Ortodoxă Justinian Arhiepiscopul, Baia Mare
  • Asociația ”Societatea de Studii Teologie Ortodoxe din România (SSTOR), Baia Mare
  • Fundația ”Arhiepiscopul Justinian, Baia Mare
  • Ansamblul folcloric studențesc ”Nord al C.U.N., Baia Mare

Comitet ştiinţific:

• Conf. univ. dr. FARCAŞ, Ioan-Mircea - decan al Facultăţii de Litere a C.U. Nord Baia Mare
  • Conf. univ. dr. PAUL, Gh. Adrian –prodecan al Facultăţii de Litere a C.U. Nord, Baia Mare
  • Conf. univ. dr. SUIOGAN, Delia - prodecan al Facultăţii de Litere a C.U. Nord Baia Mare
  • Pr. conf. univ. dr. Ștefan POMIAN, Pr. lect. univ. dr. Dorinel DANI, Pr. lect. univ. dr. Vasile BORCA, Pr. lect. univ. dr. Teofil STAN, Lect. univ. dr. Valerian MARIAN, Lect. univ. dr. Eusebiu BORCA, Pr. dr. Cristian-Ioan ȘTEFAN, Pr. dr. Ioan-Marius SABOU, Arhim. dr. Ioachim TOMOIAGĂ, Prof. dr. Iulia-Mihaela TĂMAȘ.

Coordonatori şi responsabili de organizare:
Pr. conf. univ. dr. Adrian Gh. PAUL, Lect. univ. dr. Valerian MARIAN, Lect. univ. dr. Eusebiu BORCA

Perioada de desfăşurare:  15-16 mai 2019, la Baia Mare, România

Locaţia:

• Baia Mare – Facultatea de Litere, Str. Victoriei, nr. 76, Maramureş, România;
  • Baia Mare – Catedrala Episcopală ”Sfânta Treime”, Baia Mare, România;
  • Baia Mare – Sediul Departamentului de Teologie Ortodoxă, Str. Crișan, nr. 5-7, Maramureș, România.

Scopul întâlnirii:

Manifestare științifică de cercetare, religioasă, culturală şi etnic-tradiţională în ținutul voievodal al Maramureșului evidențiată în cadrul Sesiunii de comunicări științifice studențești NORD PERSPECTIVE, ediția a III-a, din cadrul Facultății de Litere a C.U.Nord Baia Mare, precum și dedicată Anului omagial 2019 în Patriarhia Română.

Etape de desfăşurare:

- prima etapă: Baia Mare (15 mai 2019) – Workshop și dezbatere științifică
cu susținere de referate științifice specifice temei, susținute în Sala ”Episcop Vasile Stan” a Catedralei Episcopale ”Sfânta Treime”, B-dul Unirii, Baia Mare; Dezbateri și discuții pe seama referatelor; Masă rotundă.

- a doua etapă: Baia Mare (16 mai 2019) – Întâlnire științifică și culturală cu studenții masteranzi dedicate Anului omagial 2019 al Satului românesc din Patriarhia Română, în Amfiteatrul Facultății de Litere de pe str. Victoriei, nr. 76; Vizită de lucru şi de informare la instituţii şi locaţii instituționale din Baia Mare și Episcopia Ortodoxă a Maramureșului și Sătmarului.

Persoană responsabilă de contact:
Adrian-Gheorghe PAUL – coordonator Domeniu de Teologie Ortodoxă, Baia Mare
Telefon: (004) 0742 516530;    E-mail: pr.adrianpaul@gmail.com